Žilė

Žilė (lot. Senecio) priklauso graižažiedžių (lot. Compositae) šeimai. Šio augalo tėvynė – Pietų ir Pietvakarių Afrika, Kanarų salos, Madagaskaras.

Tai vienmečiai, dvimečiai arba daugiamečiai žoliniai augalai, o tropikuose ir medžiai arba krūmai. 

Kambaryje auginama sukulentas karolinė žilė (lot. Senecio herreianus arba lot.Senecio rowleyanus) -kilęs iš Afrikos.

Tai besidriekiantis ir nusvyrantis augalas su plonais stiebais ir žaliais žineliais (karoliais) išsidėsčiusiais ant stiebų.Ankstyvą pavasarį ar žiemos pabaigoje karolinė žilė gali pražysti mažais žiedais. Taip pat kambaryje auginama lečialapė žilė (lot. Senecio macroglossus),galinti greitai užaugti iki 3 m ilgio, vytis apie atramas arba svirti žemyn. Ši žilė žiemą žydi baltais su geltonais vidurėliais graižais, panašiais į ramunėles. Vėliau užsimezga pūkuoti vaisynai. Labiau mėgstamos margalapės veislės: ‘Variegata’ su netaisyklingomis gelsvomis dėmėmis lapų viduryje ir ‘Marginata’ su gelsvu arba kreminiu lapų apvadu.

Lauke auginama pilkšvalapė žilė (lot.Senecio cineraria) žavi pilkais, lyg baltu veltiniu padengtais lapais. Tai – daugiametis, bet šalčiui jautrokas augalas, todėl auginamas kaip vienmetis. Užauga 25–45 cm aukščio, dažniausiai nežydi.

Dauginimas: pavasarį ir vasarą stiebo auginiais.

Nuotraukos: pixabay.

15.-senecio-2

Image 1 of 2